Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
v (r2.7.3) (roboti shtoj: ku:Anarşî)
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
'''Anarkia''' është një sistemi, ku ç'do lloj hirarkie nuk tolerohet dhe luftohet. Si rrjedhojë edhe shteti si një instrument i zotërimit mbi individët duhet te eliminohet.
[[Skeda:Anarchy symbol neat.png|thumbparapamje|Simboli i anarkisë]]
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.

Menyja e lëvizjeve