Ndryshimi mes inspektimeve të "Halloween"

Jump to navigation Jump to search
16 bytes added ,  7 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: ext:Halloween; Ndryshime kozmetike
v (roboti shtoj: ml:ഹാലോവീൻ)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: ext:Halloween; Ndryshime kozmetike)
{{Cn|'''''Halloween''''' (hellëuin) e ka prejardhjen në kremtimin e ndërrimit të viteve të kalendarit të [[Keltët|Keltëve]], natën midis [[31 tetor]]it dhe [[1 nëntor]]it.}} Që 600 vjet p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndarë në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës. [[Druidët]] (lloj besimi) ja përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes, [[Samhai]]n. Gojëdhëna thotë se ai i mblodhi shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve të vitit të shkuar, pasi ata i kishin larë mëkatet e tyre dhe i dërgoi në parajsën e keltëve.
[[Skeda:Halloween.JPG|thumbnail|235px| Një [[kungulli|kungull]] i ndriçuar nga brenda, simboli i ''[[Halloween]]''-it]]
 
Njerëzit mblidheshin në kodrat mbi tokat e tyre dhe duke ndezur zjarre të mëdhenj, përzenin shpirtrat e këqinj të vitit që shkoi. Më pas, shuanin përkohësisht zjarrin në shtëpitë e tyre dhe pak më vonë e ndiznin përsëri.
[[et:Halloween]]
[[eu:Halloween]]
[[ext:Halloween]]
[[fa:هالووین]]
[[fi:Halloween]]

Menyja e navigimit