Ndryshimi mes inspektimeve të "Hasani II"

Jump to navigation Jump to search
10 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar it:Hassan II del Maroccoit:Hasan II (Marocco); Ndryshime kozmetike
v (roboti shtoj: eu:Hasan II.a)
v (r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar it:Hassan II del Maroccoit:Hasan II (Marocco); Ndryshime kozmetike)
'''Hasani II-të''' (lindi më [[9 korrik]] [[1929]]) politikan, që nga [[1961]] mbret i Marokut.
 
Hasani i II-të është i biri më i vjetër i Muhamedit V-të. Shërbente si këshilltar i të atit të tij dhe nga 1960-61, ishte zëvendëskryeministër dhe ministër i mbrojtjes. Më 3 mars 1961 mori fronin dhe gjatë periudhave 1961-63, 1965-67 njëkohësisht ishte edhe kryeministër. I mbështetur nga grupet politike të ndryshme kishte fuqi të madhe udhëheqëse sa që më 1965 suspendoi kushtetutën e vitit 1962 dhe nxjerri atë të vitit 1972. Gjatë kësaj periudhës (1965-72), e udhëhoqi vendin pa parlament dhe u mundua të ndërmerrte reforma shoqërore. Në vitet 1971 dhe 1972, iu shmang dy atentateve. Në politiken e jashtme, Hasani II, ndiqte një politikë të butë, së paku në rastet si ai i Lindjes së afërt. Ndërsa sa i përket çështjes së Saharës perëndimore, ai nxiti dhe zhvilloi një vijë nacionaliste.
 
[[Kategoria:Maroku ]]
 
[[Kategoria:Maroku ]]
 
[[an:Hassan II]]
[[hr:Hasan II.]]
[[id:Hassan II dari Maroko]]
[[it:HassanHasan II del (Marocco)]]
[[ja:ハサン2世 (モロッコ王)]]
[[ka:ჰასან II]]

Menyja e navigimit