Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Provincat dhe territoret e Kanadasë"

v
Robot: ndryshime kozmetike
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (Robot: ndryshime kozmetike)
!Shkurtimi
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of British Columbia.svg|border|50px]]||[[Kolumbia Britanike]]||[[Viktoria (Kolumbia Britanike)|Victoria]]||[[1871]]|| -8 (Pacifico),<br />-7 (Montagne)||BC
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Alberta.svg|border|50px]]||[[Alberta]]<ref name=TNO>Manitoba, Yukon, Alberta, Saskatchewan e Nunavut hanno avuto origine come parte dei Territori del Nord-Ovest.</ref>||[[Edmonton]]||[[1905]]||-7 (Montagne)||AB
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Saskatchewan.svg|border|50px]]||[[Saskatchewan]]<ref name=TNO/>||[[Regina (Saskatchewan)|Regina]]||1905||-7 (Montagne),<br />-6 (Centrale)||SK
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Manitoba.svg|border|50px]]||[[Manitoba]]<ref name=TNO/>||[[Winnipeg]]||[[1870]]||-6 (Centrale)||MB
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Ontario.svg|border|50px]]||[[Ontario]]||[[Toronto]]||[[1867]]||-6 (Centrale),<br /> -5 (Est)||ON
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Quebec.svg|border|50px]]||[[Kebeku (provincë)|Kebek]]||[[Kebeku (qytet)|Kebek]]||1867||-5 (Est)<br />-4 ([[Îles de la Madeleine]])||QC
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of New Brunswick.svg|border|50px]]||[[New Brunswick]]||[[Fredericton]]||1867
|rowspan=3|-4 (Atlantico)||NB
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Nova Scotia.svg|border|50px]]||[[Skocia e Re]]||[[Halifax (Skocia e Re)|Halifax]]||1867||NS
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Prince Edward Island.svg|border|50px]]||[[Ishulli i Princit Eduard]]||[[Charlottetown]]||[[1873]]||PE
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Newfoundland and Labrador.svg|border|50px]]||[[Newfoundland dhe Labradori]]||[[St. John's (Toka e Re dhe Labradori)|St. John's]]||1949|| -4 (Atlantico),<br />-3.5 (Terranova)||NL
|- bgcolor=#eeeeee
!Flamuri
!Shkurtimi
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Yukon.svg|border|50px]]||[[Yukon]]<ref name=TNO/>||[[Whitehorse]]||[[1898]]||-8 (Pacifico)||YK
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of the Northwest Territories.svg|border|50px]]||[[Territoret Veri-Perëndimore]]||[[Yellowknife]]||1870||-7 (Montagna)||NT
|-
|align=left|[[FileSkeda:Flag of Nunavut.svg|border|50px]]||[[Nunavut]]<ref name=TNO/>||[[Iqaluit]]||[[1999]]||-7 (Montagne), -6 (Centrale), -5 (Est)||NU
|}
== Referenca ==
<references/>