Ndryshimi mes inspektimeve të "Esaias Tegnér"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: et:Esaias Tegnér)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{SC|Data|Artikulli ka nevojë për përmirësim gjuhësore. --[[Përdoruesi:Adventus|Adventus]] 12 Gusht 2010 20:55 (CEST)}}
 
[[ImageSkeda:Esaias Tegnér in the 1820s.jpg|thumb|Një portret e Tegnérit në vitet e rinisë]]
 
'''Esaias Tegnér''' (13 nëntor 1782, 2 nëntor 1846), poet suedez dhe anëtar i Akademisë Suedeze qysh nga 1819. Pa babë në moshë të hershëm Esaias Tegnér vendosi në një familje industriale dhe punoj si informues për Christopher Myhrman d.y. (1751–1811), e të cilit vajzë Anna ai u martua me në vitin 1806. Me ndihmë e Myhrmanit studioj në Lund dhe bëri një karrierë të shpejtë, u bë 1805 mësues lënde në estetik dhe 1812 profesor në gjuhës greke. Herët shkruajti Tegnér poema filozofike në frymën e shkekullit shtatëmbëdhjetë por së shpejti edhe lirikë politike ndikuar në mes të tjerash nga Schiller. Të dy lloj u futa në një bashkim si Det eviga/E përjetshma, botuar 1810, një përgëzim për vlerat të përjetshme. Kulmi patriotike në krijimtarin poetike e Tegnérs është "Svea", një poemë e gjatë në aleksandrin me një sasi "dityrambike" me radhë. Me këtë fitoj Tegnér, mbasi një parti anti-ruse u zëvendësoj me një përpjekje ma paqësore ("në kufirin e Suedisë me pushtua Finlandën përsëri", çmim në Akademinë Suedeze 1811 dhe u bërë i njohur si poet. Ai e morri përshtypje nga Geijer dhe publikoj në Iduna një radhë poema që dëshmon impulse romantike. Në këtë kohë ka të bëjë me Sång till Solen/Këngë për Diellin me besimin e një gjeni krijues dhe Hjelten/Heroi, që uron Napoleon, por edhe poemën efektshme dhe popullore "Karl XII".
Përmbledhja e poemëve të Tegnérit janë botuar (1–7, 1964–96) nga shoqata Tegnérsamfundet që u themlua në vitin 1946, letrat të tij doli në botim (1–11, 1953–76) nga Nils Palmborg dhe gjithashtu nga Ulla Törnqvist (1982) vëllimi e fjalimet të tij.
 
[[CategoryKategoria:Shkrimtarë suedezë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1782]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 1846]]
 
[[br:Esaias Tegnér]]

Menyja e navigimit