Dallime mes rishikimeve të "Goja"

Jump to navigation Jump to search
15 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra e gojës tek njeriu]]
'''Goja''' është zgavra e hapur që tek kafshët shërben për të marrë [[ushqimi]]n dhe [[uji]]n kurse tek [[njeriu]] edhe për të folur.Ne zgavrën e gojës gjenden dhëmbët,gjuha,gjuhëza,ndërsa në gojën e njeriut edhe bajamet.Në gojë derdhet edhe pështyma qe vjen nga gjëndrat nënveshore, nëngjuhore dhe nënnofullore.
== Struktura e gojës ==
Organ sekondar, mirëpo i rëndësishëm për depërtimin dhe daljen e ajrit nga organizmi me ç'rast merr pjesë në krijimin e zërit.
== Goja e njeriut ==
 
=== Tretja e ushqimit ===
Tretja e ushqimit behet nepermjet aksionit Mekanik dhe atij Kimik
Aksioni mekanik
* 1-Copetimi i ushqimit (ne goje)
* 2-Perzierja e tij (ne stomak)
* 3-Levizja e tij ne pjeset e poshteme nepermjet muskujve (peristalsi)
 
 
=== Aksioni Kimik ===
 
Ben transformimin e:
* 1-Karbohidrateve -->>ne Sheqer
 
* 2-proteinat -->ne aminoacidi
 
* 3-trigliceridi --> ne acid yndyror dhe glicerolo
 
=== Nga goja ne stomak ===
 
Dera e hyrjes se ushqimit eshte goja ,ushqimi copetohet nga dhembet perzihet me lengjet qe dalin nga gjendrat e gojes te cilat permbajne " ptialina", e cila eshte nje enzim qe transformon amidonin ne sheqer te thjesht.
Ato leshojne gjithashtu "lisozima" qe eshte nje molekule me aktivitet antibakterik , dhe antikorpi.
 
=== Bolo ===
 
Qe nga ky moment kjo perzierje nuk quhet me ushqim por Bolo (ne italisht) ndersa Shqip nuk e di mbase dikush qe ka studiuar ne Shqipëri mund ta dije .
 
== Shih edhe këtë ==
* [[Anatomia]]
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Stampa:Tiparet anatomike të njeriut}}
{{medi-cung}}
 
[[Category:Organe]]
[[CategoryKategoria:AnatomiOrgane]]
[[Kategoria:Anatomi]]
[[CategoryKategoria: Sistemi tretës]]
 
[[da:Mund]]

Menyja e lëvizjeve