Dallime mes rishikimeve të "MiG-17"

Jump to navigation Jump to search
2.270 bytes added ,  9 vjet më parë
Shtim te dhenash te reja
v (r2.7.2+) (roboti ndryshoj: ko:미코얀-구레비치 MiG-17)
(Shtim te dhenash te reja)
{{Infobox Armë
|name= Mikoyan-Gurevich MiG-17
|image=[[File:MiG-17 landing by StuSeeger.jpeg|300px]]
|origin=[[Bashkimi Sovjetik]] <!-- Please leave as it is, see WP:INFOBOXFLAG and template:Infobox weapon/doc -->
|type= [[Avion luftarak]]
<!-- Type selection -->
|is_ranged=no
<!-- Service history -->
|service= [[Tetor]] [[1952]]
|used_by= [[Forcat Ajrore Sovjetike]], etj.
|wars=
<!-- Production history -->
|designer=[[Mikoyan|Mikoyan-Gurevich]]
|design_date=1950
|manufacturer=[[Mikoyan|Mikoyan-Gurevich]]
|unit_cost=
|production_date=
|number=10,603
|variants=[[PZL-Mielec Lim-6]] [[Polonii]], [[Shenyang J-5]] [[Kina]]
<!-- General specifications -->
|spec_label=
|weight=
|length=
|part_length=
|width=
|height=
<!-- Ranged weapon specifications -->
|cartridge=
|action=
|rate=
|velocity=
|range=
|max_range=
|feed=
|sights=
}}
|}
 
'''[[Mikoyan-Gurevich]] MiG-17''' Rusisht (Микоян и Гуревич МиГ-17). ([[Me emrin e raportuar nga NATO]] "'''Fresco'''") është një avion i krijuar në [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimin Sovjetik]] dhe ka hyrë në shërbim në aviacion që nga viti 1952.
 
==Specifikimet (MiG-17)==
 
{{specifikimet e avionëve|
<!-- if you do not understand how to use this template, please ask at [[Wikipedia talk:WikiProject Aircraft]] -->
<!-- please answer the following questions -->
|plane or copter?=plane
|jet or prop?=jet
<!-- Now, fill out the specs. Please include units where appropriate (main comes first, alt in parentheses). If an item doesn't apply, like capacity, leave it blank. For additional lines, end your alt units with )</li> and start a new, fully formatted line with <li> -->
|crew=Një
|length main=11.26 m
|span main=9.63 m
|height main=3.8 m
|area main=22.6 m²
|empty weight main=3,919&nbsp;kg
|loaded weight main= 5,350 kg
|max takeoff weight main=6,069&nbsp;kg
|engine = 1 x [[Klimov VK-1]]F
|type of prop= turbojet
|max speed main=1,145 km/h në 3,000 m
|range main=2060 km me depozita të jashtme
|ceiling main=16,600 m
|climb rate main=65 m/s
|climb rate alt=
|loading main=237&nbsp;kg/m²
|loading alt=
|thrust/wight main= 0.17 kW/kg
|power/mass alt= 0.10&nbsp;hp/lb
|armament=
*1x [[Top]] 37 mm [[Nudelman N-37]] me 40 goditje
*2x [[Top]]a 23 mm [[Nudelman-Rikhter NR-23]] me 80 goditje për top
*deri në 500&nbsp;kg ngarkesa të jashtme në dy pika të forta, duke përfshirë bomba 100 dhe 250 kg, raketa të padrejtuara ose depozita të jashtme karburanti
*(disa versione janë paisur me 3 topa [[Nudelman-Rikhter NR-23]] dhe 2 raketa [[AA-2 Atoll]]
}}
 
 
 
[[Kategoria:Aeroplanë luftarakë]]

Menyja e lëvizjeve