Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

Jump to navigation Jump to search
15 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
| emri = Borakë
| foto =
| rrethi = [[Rrethi i Durrësit]]
| komuna = [[Komuna Xhafzotaj]]
| banorë =
| ueb =
}}
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]] në [[Shqipëri]], ai banohet nga një popullsi boshnjakeshboshnjakëshkanekanë ardhur që në kohenkohën e luftës së dyte botërore. Fshati i borakësBorakës ndodhen ne lindje te shijakut[[Shijak]]ut. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qene në me [[Bosnje HercegovineHercegovinë]]. Në komunitetin e borakësBorakës vizitohen shumë hereherë politikanepolitikanë te Bosnje Hercegovinës. Komuna e Xhavotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
 
<!-- == Gjeografia == !-->

Menyja e lëvizjeve