Dallime mes rishikimeve të "Viola"

Jump to navigation Jump to search
13 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: stq:Viola; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.3) (roboti shtoj: stq:Viola; Ndryshime kozmetike)
* String 4:
 
Gabimisht mendon se kjo është shumë popullore, arsyeja për këtë është repertor solo mjaft i varfër në krahasim me madhësinë e kushtuar kompozimeve të mirë-njohur violinë. Në fakt përdorimi i violë është e nevojshme si në muzikë orkestrale në atë dhomë, më shumë si violinë dhe cello, harmoni klasike zënë hapësirë e 4 entries Alto. Aq shumë në mënyrë që në Quartet String, përdorimi i saj është thelbësore. Arsyeja për repertor i tillë është kryesisht i kufizuar solo raporti midis loudness dhe madhësia e instrumentit: të ketë një vjollcë me një vëllim të përsosur brendshme kub (për të mbajtur raportin e kuti tingujt e një instrumenti dhe zgjatjen e saj, duhet të ketë një cubature dhënë ), në bordin e tij kumbues duhet të ketë një gjatësi, të quajtur diapazon, të paktën 48 cm. Duke pasur parasysh se violinë ka një diapazon prej 35 cm mund ta imagjinoni vështirësitë që ekzistojnë për një person me shtat normal për të luajtur me një instrument aq të madh. Kjo do të thotë se në mënyrë për të luajtur violinë Viola t'i kishin ndërtuar përmasa më të larmishme duke filluar 38-46 cm i diapazon, penalizohet shpesh çështje dhe duke e bërë atë më të vështirë dhe ngadalë arritën shëndoshë, kështu derisa të parë gjysma e 1900 shumë pak njerëz janë të përkushtuar për një studim instrument virtuoz dekurajues kompozitorë nga shkrimi koncerte solo dedikuar. Vetëm ardhjen e mjete të tilla si Lionel Tertis, William aguliçe dhe Paul Hindemith (kompozitor i njohur veten e tij), ka bërë që fokusi i kompozitorë të 900 çoi në një prodhim solo denjë të këtij instrumenti i mrekullueshëm, ajo është një shembull i ndritshëm koncert për Viola dhe Orkestra nga Béla Bartók. Në Itali solistëve më të madh të shekullit njëzet u Asciolla Dino, dhe Louis Bruno varrezë Giuranna.
 
 
[[sl:Viola]]
[[sr:Виола]]
[[stq:Viola]]
[[sv:Viola]]
[[ta:வியோலம்]]

Menyja e lëvizjeve