Dallime mes rishikimeve të "Gianmaria Biemmi"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(c'shqiptar, ishte nga Brescia)
No edit summary
'''Giammaria Biemmi ''' ishte nje prift dhe historian italian dhe shkruesi i pare i historise se Skenderbeut.
 
Faik Konica historinë e lashtë dhe burimore të flamurit tonë e dëshmon në bazë të burimeve shkencore. Si burim të parë ai përmend veprën e një autori të panjohur shqiptar nga Tivari: “Historia e Skënderbeut”, botuar latinisht në Venedik më 1480, trembëdhjetë vjet pas vdekjes së Skënderbeut. Siç na informon Konica, për fat të keq nga kjo vepër nuk ka mbetur asnjë ekzemplar; po me gjith’këtë – thotë autori – e njohim me anë të priftit Biemmi, i cili e përdori, pothuaj e përktheu në jetë të Kastriotit që e botoi italisht më 1742 në Breshia. Këtë burim të parë, Konica e konsideron shumë të vlefshëm për jetën e Skënderbeut.[[Kategoria:prift]]
 
==Referenca==
[[Kategoria:historian]]
{{reflist}}
 
[[Kategoria:historianKlerikë]]
[[Kategoria:Historianë]]
 
[[en:Giammaria Biemmi]]

Menyja e lëvizjeve