Dallime mes rishikimeve të "Aleksandër Obrenoviqi"

Jump to navigation Jump to search
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
{{Pp}}
 
'''Aleksandër Obrenoviqi''' ([[14 Gusht|14 gusht]] [[1876]] në [[Beogradi]] - [[10 qershorQershor|10]]/[[11 Qershor|11 qershor]] [[1903]]) - Mret i [[SerbiSerbia|Serbis]]ë nga [[1889]], vetëqeverisës nga [[1893]], djali i Mretit Milan.
 
I dobët për veprim dhe i afërt me politikat politikat [[Austria|austriake]], kjo dhe martesa e tij me Draga Mashin-in ishte arsyet për një ''betim zyrtarë'' të [[Doktrina e shenjtshenjtë serbe|Doktrinës së shenjt serbe]] kundër tij, doktrinë e cila edhe i vrau që të dy.
 
[[Kategoria:Serbë]]

Menyja e lëvizjeve