Dallime mes rishikimeve të "Columbia (South Carolina)"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti shtoj: ie:Columbia (Sud-Carolina))
{{QytetetQytet
|qytetiQyteti = Columbia = Kolumbia
|fotografiaGjuha vendase = = SkylinefromArsenalHill.jpgAnglisht
|Emri në gjuhën vendase = Columbia
|flamuri =
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|emblema = Columbiaseal.jpg
|Nofka = Kryeqyteti i Mikpritjes Jugore
|vendndodhja = SCMap-doton-Columbia.png
|popullsiaMoto = 129.333 = {{{Moto|}}}
|dëndësiaPamje = 928,5 = SkylinefromArsenalHill.jpg
|sipërfaqjaPërshkrimi i pamjes = Pamje nga = 346,5Kolumbia
|shteti Flamuri_foto = [[Karolina e Jugut]]
|rrethi Flamuri_artikull = Riçland
|prefiksi Stema_figura = 803Columbiaseal.jpg
|Stema_artikulli =
|faqjazyrtare = [http://www.columbiasc.net/ www.columbiasc.net]
|kryetaribashkisëStema_gjerësia = Steve Benjamin =
<!--Administrimi territorial-->
|shënim =
|emblemaShteti = Columbiaseal.jpg = SHBA
|Shteti federal = [[Karolina e Jugut]]
|Rrethi = [[Richland County (South Carolina)|Riçland]]
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 346,5
|Popullsia = 129.333
|Dendësia = 928,5
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia = 89
|flamuriVendasit =
|shënimThemelimi =
|Zona Kohore = [[UTC-5]]
|Ora Verore = [[UTC-4]]
|Kodi Postal = {{{Kodi Postar|}}}
|Prefiksi = 803
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë = Steve Benjamin
|Asambleja rajonale =
|faqjazyrtareFaqja =Zyrtare = [http://www.columbiasc.net/ www.columbiasc.net]
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi = 280
|harta = SHBA
|CoordAddon = type:city_region:US-DC
| gjer_g=34 | gjer_m=00 | gjer_s=2 | gjer_dr =N
| gjat_g=81 | gjat_m=02 | gjat_s=39 | gjat_dr =W
}}
[[Figura:SCMap-doton-Columbia.png|thumb|275px|Vendodhja e Kolumbias në Karolinën e Jugut]]
 
'''Columbia''' (shqiptohet Kol'umbia) është kryeqytet dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të [[South Carolina|Karolinës së Jugut]]. Popullsia e qytetit në vitin 2008 ishte 127.029 banorë. Columbia është qendra Rrethit Riçland, por një pjesë e qytetit zgjerohet në Rrethin e Leksingtonit. Qyteti është qendra e një zone metropolitane prej 728.063 banorësh. Emri i qytetit vjen nga një sinonim poetik për Amerikën, që rrjedh nga emri i [[Kristofor Kolombi]]t.
 

Menyja e lëvizjeve