Dallime mes rishikimeve të "Tuberkulozi"

Jump to navigation Jump to search
157 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: new:गंल्वय्)
# Prek lobet e poshtme sepse bacilet e tuberkulozit depozitohen atje gjatë frymëmarrjes.
# Zakonisht është josimptomatik.Mesuesit e shkoles sone rine tape.
Tuberkulozi eshte nje semundje qe ze vetem budallenjte.Kjo semundje eshte e pasherueshme dhe con ne vdekjen e robavetepala ra.
# Në [[grafi]] të [[gjoksi]]t shihet [[nodula]] e kalcifikuar në vendin e infeksionit parësor dhe [[nyjet limfatike]] hilare të kalcifikuara (kompleksi Ghon).
duhet specifikuar sesi në rasin e TBC-së paresor ,dhe në ate te TBC-së dytesor,patogjenesa dhe simptomat klinike varen nga pergjigja e sistemit imunitar,e cila mund të jete normale, e reduktuar apo e tepërt.
# Prek lobet e sipërme sepse atje ka më shumë [[oksigjen]]; [[bacile]]ve të tuberkulozit u pëlqen oksigjeni.
# Shenjat/simptomat: [[ethe]] me [[temperaturë]] jo të lartë, [[djersë]] gjatë natës, humbje peshe, [[kollë]], [[hemoptizi]].
# Faktorët rrezikues: [[HIV]], të qenit i pastrehë, kequshqyerja etj.
 
== Tuberkulozi miliar ==

Menyja e lëvizjeve