Dallime mes rishikimeve të "Goja"

Jump to navigation Jump to search
19 bytes added ,  9 vjet më parë
v
roboti duke shtuar {{Cung|mjekësia}}
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Robot: ndryshime kozmetike)
v (roboti duke shtuar {{Cung|mjekësia}})
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra e gojës tek njeriu]]
'''Goja''' është zgavra e hapur që tek kafshët shërben për të marrë [[ushqimi]]n dhe [[uji]]n kurse tek [[njeriu]] edhe për të folur.Ne zgavrën e gojës gjenden dhëmbët,gjuha,gjuhëza,ndërsa në gojën e njeriut edhe bajamet.Në gojë derdhet edhe pështyma qe vjen nga gjëndrat nënveshore, nëngjuhore dhe nënnofullore.

Menyja e lëvizjeve