Dallime mes rishikimeve të "Ajoua"

Jump to navigation Jump to search
563 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (Roboti: Duke redaktuar diq:İowadiq:Iowa)
{{Shtetet e SHBA-së
{| border="0" cellpadding="2" cellspacing="1" style="float:right; empty-cells:show; margin-left:1em; margin-bottom:0.5em; background:#FFDEAD;"
|Emri në shqip = Aiova
! colspan="2" | Iowa
|Emri = Iowa
|---- bgcolor="#FFFFFF"
|Nofka valign="top" | [[Nofka]]: || = Shteti Syri i Fajkoit<br />(''The Hawkeye State'')
! [[Flamuri]]
|Moto =
! [[Emblema]]/[[Vula]]
|Kryeqyteti = [[Des Moines]] <small>njëkohësisht qyteti më i madh</small>
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Qyteti më i madh: || [[Des Moines]] =
! [[File:Flag of Iowa.svg|120px]]
|Flamuri_figura = Flag of Iowa.svg
! [[Skeda:Iowa-StateSeal.svg|120px]]
|Emblema_figura = Iowa-StateSeal.svg
|---- bgcolor="#FFFFFF"
|Pamje = Iowa State Capitol April 2010.jpg
| align="center" colspan=2 | [[File:Iowa in United States.svg|thumb|250px|Pozita gjeografike në SHBA]]
|Përshkrimi i pamjes = Ndërtesa e Parlamentit të Aiovës
|-
|Harta = Iowa in United States.svg
! colspan="2" | Të dhënat kryesore
| Guvernator: || = Terry E. Branstad
|---- bgcolor="#FFFFFF"
|Senatorë = Chuck Grassley <br /> Tom Harkin
| valign="top" | [[Nofka]]: || Shteti Syri i Fajkoit<br />(''The Hawkeye State'')
|Sipërfaqja renditja = i 26-ti
|---- bgcolor="#FFFFFF"
|Sipërfaqja = 145.743
| [[Kryeqytet]]: || [[Des Moines]]
|Pika më e lartë = Hawkeye Point 509
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Pika më e ulët: || 146 m = 146
| Qyteti më i madh: || [[Des Moines]]
|Popullsia renditja = i 30-ti
|-
|Popullsia = (2012) 3.074.186
! colspan="2" | Sipëfaqja
|Dendësia = 21.2
|---- bgcolor="#FFFFFF"
|Anëtarësimi = [[28 dhjetor]] [[1846]]
| Renditja (në SHBA): || i 26-ti
|Anëtarësimi renditja = i 29-ti
|---- bgcolor="#FFFFFF"
|Zona Kohore = [[Zona Kohore Qendrore (Amerika e Veriut)|Qendrore]]: [[Koha Universale e Koordinuar|UTC]][[Koha Standarte Qendrore|-6]]/[[Koha e Ndryshuar Qendrore|-5]]
| Gjithsej: ||145.743 km²
|Shkurtimisht = IA
|-
|Faqja Zyrtare = [http://www.iowa.gov/ www.iowa.gov]
! colspan="2" | Popullsia
|}}
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Renditja (në SHBA): || i 30-ti
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Gjithsej ([[2010]]): || 3.062.309 banorë
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Dendësia: || 21 banorë/km²
|-
! colspan="2" | Antarësia në SHBA
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Renditja: || i 29-ti
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Data e antarësimit: || [[28 dhjetor]] [[1846]]
|-
! colspan="2" | Gjeografia
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Zona Kohore: || Qendrore: UTC-6/-5
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Gjatësia gjeografike]]: || 40°23' V - 45°30' V
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Gjerësia gjeografike]]: || 90°8' P - 96°38' P
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Gjerësia: || 500 km
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Gjatësia: || 320 km
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Lartësia më e madhe: || 509 m
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Lartësia mesatare: || 340 m
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Pika më e ulët: || 146 m
|-
! colspan="2" | Politika
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Guvernator: || Terry E. Branstad
|-
! colspan="2" | Shkurtimisht
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| postare: || IA
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| Zyrtare: ||
|---- bgcolor="#FFFFFF"
| [[ISO 3166-2]]: || US-IA
|}
 
{
'''Iowa''' (shqipërmi: '''Ajoua''') është një nga 50 shtetet e [[ShBA|Shteteve të Bashkuara të Amerikës]]. Iowa iu bashkua SHBA-së më [[28 Dhjetor]] [[1846]]. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Iowa-s është [[Des Moines]] (De Moine).
 
'''Iowa''' (shqipërmishqiptohet: '''Ajoua''') është një nga 50 shtetet e [[ShBA|Shteteve të Bashkuara të Amerikës]]. Iowa iu bashkua SHBA-së më [[28 Dhjetor]] [[1846]]. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Iowa-s është [[Des Moines]] (De Moine).
 
== Gjeografia ==

Menyja e lëvizjeve