Dallime mes rishikimeve të "Lawrence Krauss"

Jump to navigation Jump to search
884 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
{{Infobox shkencëtar
[[Skeda:Krauss.JPG|thumb|right|Krauss në Universitetin Kombëtar të Australisë, Shtator 2010]]
| name = Lawrence Maxwell Krauss
| image = Krauss.JPG
| image_size = 230px
[[Skeda:Krauss.JPG|thumb|right| alt = Krauss në Universitetin Kombëtar të Australisë, Shtator 2010]]
| caption =
| birth_date = {{Ditëlindja dhe mosha|27|5|1954}}
| birth_place = [[New York City]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]]
| residence =
| citizenship = Amerikan, Kanadez
| nationality = Amerikan
| fields = [[Fizika teorike]] dhe [[kozmologjia]]
| workplaces =
| alma_mater = Carleton University (B.Sc.)<br>Massachusetts Institute of Technology (Ph.D.)
| doctoral_advisor =
| academic_advisors =
| doctoral_students =
| notable_students =
| known_for =
| author_abbrev_bot =
| author_abbrev_zoo =
| influences =
| influenced =
| awards =
| signature =
| signature_alt =
| footnotes =
| spouse =
}}
'''Lawrence Maxwell Krauss''' (i lindur më [[27 Maj]] [[1954]]) është [[Fizika teorike|fizikan teorik]], [[Kozmologjia|kozmolog]], dhe profesor [[Kanadaja|kanadezo]]-[[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|amerikan]] i fizikës. Ai është profesor themelues i School of Earth dhe Space Exploration, dhe drejtori i [[Origins Project]] në Arizona State University. Krauss është autori i disa librave best-seller, duke përfshirë ''[[The Physics of Star Trek]]'' (Fizika e Star Trek) dhe ''[[A Universe from Nothing]]'' (Një Univers nga Asgjë). Ai është përkrahës i [[Skepticizmi shkencor|skepticizmit shkencor]], [[Edukimi shkencor|edukimit shkencor]], dhe [[Shkenca e moralit|shkencës së moralit]].
 

Menyja e lëvizjeve