Ndryshimi mes inspektimeve të "Ishujt Kanare"

Jump to navigation Jump to search
30 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Locator map of Canary.png|thumb|300px|Ishujt Kanare]]
'''Ishujt Kanare''' (sp. Islas Canarias) janë nën administrimin [[Spanjë|spanjol]]. Emri vjen nga fjala latine ''Canis'', që do të thotë qen. Kanë një sipërfaqe prej 7.273 km2. Kryeqendrat administrative janë [[Santa Cruz de Tenerife]] në ishullin [[Tenerife]] dhe [[Las Palmas]] në ishullin [[Gran Kanaria]]. Paraqesin një urë tokësore në mes Evropës[[Europa|Europës]] dhe [[Afrika|Afrikës]] perëndimore. Bota antike greke mendonte që Kanaret janë si mbeturinë e [[Atlantida|Atlantidës]], tokës së përmbysur në [[Oqeani Atlantik|oqeanin Atlantik]] nga [[tërmeti]] i madh që ka ndodhur diku para 9000 vjetësh.
 
== Vetitë fizike ==
• [[Fuerteventura]] kryeq.Puerto del Rosario).
 
Ishulli më i afert është 108 km larg brehdetitbregdetit të Afrikës veriperëndimore. [[Vullkani Teid]] në Tenerife është maja më e lartë në Spanjë, dhe i treti vullkan në botë,. [[Klima]] është e butë dhe shumë e thatë.
 
== shih edhe këtë ==

Menyja e navigimit