Dallime mes rishikimeve të "Përceptimi"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  8 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
PërceptimiPerceptimi është aftësi bio-fizike. Karakterizohet nga fenomenet fiziko-psikologjike si dhe kulturore të cilët ndëlidhin veprimet e qënieve njerëzore me mjedisin rrethues nëpërmjet proçeseve ndjesore. Është një proçes aktiv në të cilin [[Ndijimi|informacioni ndijues]] përcillet përmes [[Sistemi Nervor|sistemit nervor]] në [[Truri|tru]] ku organizohet dhe interpretohet. <ref>Matlin, M. W. (1988). ''Sensation and perception'' (2nd ed.). Boston: Allyn-Bacon.</ref>
 
Përceptimi përfshin proçese të tjera kognitive, si [[kujtesa]], [[Të Menduarit|të menduarit]] dhe një aftësi për të formuar kuptime përmes [[Proçeset Ndijore|proçeseve ndijore]].
37

edits

Menyja e lëvizjeve