Dallime mes rishikimeve të "Prizreni"

Jump to navigation Jump to search
4.003 bytes added ,  15 vjet më parë
v
Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Puntori.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Puntori.)
{{Ky artikull|Ky artikull merret me qytetin '''Prizreni'''. Për artikullin [[Komuna e Prizrenit]] shiko në fletën përkatëse.}}
 
[[Figura:RR_PRI.PNG|thumb|Prizreni dhe<br>Regjioni i Prizrenit]]
 
'''Prizreni''' është qytet në pjesën jugore të [[Kosovë]]s. Prizreni po ashtu është qendër e komunës dhe rajonit me të njëjtin emër.
[[Figura:PrizreniEmbema.JPG|50px|left]]
Të dhënat arkeologjike lënë të kuptojnë, se ky territor ishte i banuare që nga antika, kur njihej me emrin '''Theranda''' e në këtë trevë banonte një popullsi Dardane. Gjatë shek XI ishte qendër e rëndësishme qytetare, më 1019 Prizreni ishte seli e ipeshkevis të perandorisë Bizantine. Gjatë shek XII-XIV u vendosën në këto treva pjesëtarët e popullsisë sllave. Në kohën e sundimit të mbretërve Dushan dhe Urosh, Prizreni qe herë pas here selia e mbretërive të tyre.
==Shiko dhe këtë==
* [[Komuna e Prizrenit]]
* Regjioni i Prizrenit me komunat [[Prizreni (komuna)|Prizren]], [[Dragash|Sharr]],[[Suharek|Therandë]], [[Malisheve]]
* [[Nahija e Prizrenit]]
 
==Numrat Postal==
[[Posta dhe Telekomi i Kosovës]] sipas Unionit Postar Univerzal për Prizren ka caktuar numrat e kodeve postare të paraqitura në tabel.
{|border="2" cellspacing="0" cellpadding="0" rules="all" width="98%%" style="clear:all; margin:5px 0 1em 1em; border-style: solid; border-width: 1px; border-collapse:collapse; font-size:95%; empty-cells:show"
|colspan="10" align=center style="background:#778899; color:white"|'''Kodi Postar i Kosovës - 20000 Prizren'''
|- bgcolor="#FFEBCD"
!Qarku
!Komuna
!vendbanimi
!Numri
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Prizren || Prizren || 20000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Prizren || Prizren 1 || 20010
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Prizren || Prizren 2 || 20020
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Prizren || Prizren 3 || 20030
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Prizren || Prizren 4 || 20040
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Prizren || Prizren 5 || 20050
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Prizren || Prizren 6 || 20060
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Prizren || Prizren 7 || 20070
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Prizren || Prizren 8 || 20080
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Prizren || Zym || 20510
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Prizren || Zhur || 20520
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Prizren || Reçan || 20530
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Prizren || Mamushë || 20540
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Prizren || Korishë || 20550
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Rahovec || Rahovec || 20500
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Rahovec || Rahovec 1 || 20510
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Rahovec || Rahovec 2 || 20520
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Rahovec || Ratkoc || 20530
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Rahovec || Xërxë || 21000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Rahovec || Hoça e Madhe || 21050
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Rahovec || Krush e Madhe || 21060
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Dragash || Dragash || 22000
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Dragash || Bresanë || 22050
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Dragash || Bellobradë || 22060
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Dragash || Brod || 22070
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Dragash || Krushevë || 22080
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Therandë || Therandë || 23000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Therandë || Mushtishë || 23050
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Therandë || Samadraxhë || 23060
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Malishevë || Malishevë || 24000
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Prizren || Malishevë || Banjë e Madhe || 24050
|- bgcolor="#fffaf0"
|Prizren || Malishevë || Kijevë || 24060
|-
|colspan="10" align=center style="background:#dcdcdc;"|<small>[http://www.ptkonline.com/web/site/al/pk_sherbimet/15/KodetPostare.pdf Ref: [[PTK]]]</small>'''
|}
{{Kosova}}
[[Category:Kosovë|R]]
<!-- interwiki -->
 
[[en:District of Prizren]]
[[it:Prizren (distretto)]]
1.144

edits

Menyja e lëvizjeve