Dallime mes rishikimeve të "Gjakova"

Jump to navigation Jump to search
3.624 bytes added ,  15 vjet më parë
v
Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga BetBot.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga BetBot.)
{{Ky artikull|Ky artikull merret me qytetin '''Gjakova'''. Për artikullin [[Komuna e Gjakovës]] shiko në fletën përkatëse.}}
[[Figura:RR_GJA.PNG|thumb|Gjakova dhe <br>Regjioni i Gjakovës]]
 
'''Gjakova''' është qytet në pjesën perënimore të Kosovës. Po ashtu Gjakova është qendër e komunës dhe ajonit me të njëjtin emër.
[[Figura:GjakovaEmblema.JPG|60px|left]]
Toka ku filloi qyteti ishte në pronësi të Jak Vulës. Sipas gojëdhënës, prifti e bindi Jakun që ta dhuroj tokën për ndërtimin e qytetit, i cili në fillim u quajt Jakovë (nga turqishtja: fusha e Jakut). Në shekullin XIX filloi të përdorej emri i tanishëm. Të huajt përdorin toponimin e sllavizuar Djakovica apo Dakovica.
 
Qyteti përmban një sërë monumentesh nga e kaluara e pasur kulturore. Lagjja historike e qytetit është [[Mëhalla e Hadumit]] ku edhe gjinden tregu i vjetër dhe ndërtesa më e vjetër e cila ende ekziston në qytet, [[Xhamia e Hadumit]] Tregu i vjetër apo siç njihet Pazari i Madh ishte zemra e funksionimit ekonomik për Gjakovën, një qytet i tregtisë dhe artizanaleve që shërbente fshatrat përreth nga komuna e Gjakovës, zona e [[Juniku]]t, dhe [[Malësia e Gjakovës]] në kufirin Kosovë-Shqipëri.
Qyteti dhe rrethina luajtën rol të rëndësishëm gjatë lëvizjes kombëtare të [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjes së Prizrenit]]. Gjenerali i Portës së Lartë [[Maxhar Pasha]] u vra në një betejë të përgjakshme me forcat e Lidhjes pranë kullës së [[Abdullah Pashë Dreni]]t.
 
Pazari i madh u dogj gjatë Luftës së Kosovës por tani më është rindërtuar. Ndërsa biblioteka e Xhamisë së Hadumit u djeg gjatë natës së dytë të sulmeve ajrore të NATO nga forcat paramilitare Serbe duke zhdukur kështu dokumentet e rralla që datonin që nga koha e themelimit.
==Shiko dhe këtë==
* [[Komuna e Gjakovës]]
* [[Nahija e Gjakovës]]
* [[Juniku]]
* Rajoni i Gjakovës me komunat [[Gjakova (komuna)|Gjakovë]], [[Rahovec]], [[Deçan]]
* [[Malësia e Gjakovës]]
 
==Numrat Postal==
[[Posta dhe Telekomi i Kosovës]] sipas Unionit Postar Univerzal për Gjakovën ka caktuar numrat e kodeve postare të paraqitura në tabel.
{|border="2" cellspacing="0" cellpadding="0" rules="all" width="98%%" style="clear:all; margin:5px 0 1em 1em; border-style: solid; border-width: 1px; border-collapse:collapse; font-size:95%; empty-cells:show"
|colspan="10" align=center style="background:#778899; color:white"|'''Kodi Postar i Kosovës - 50000 Gjakovë'''
|- bgcolor="#FFEBCD"
!Qarku
!Komuna
!vendbanimi
!Numri
|- bgcolor="#f5f5f5"
|'''Gjakovë''' || Gjakova || Gjakova || '''50000'''
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjakovë ||Gjakova ||Gjakovë 1 ||50010
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjakovë ||Gjakova ||Gjakovë 4 ||50040
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjakovë ||Gjakova ||Gjakovë 5 ||50050
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjakovë ||Gjakova ||Gjakovë 6 ||50060
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjakovë ||Gjakova ||Gjakovë 7 ||50070
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjakovë ||Gjakova ||Gjakovë 8 ||50080
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjakovë ||Gjakova ||Gjakovë 9 ||50090
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjakovë ||Gjakova ||Gjakovë 10 ||50100
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjakovë ||Gjakova ||Bishtazhin ||50500
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Gjakovë ||Deçan ||Deçan ||51000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Gjakovë ||Deçan ||Junik ||51050
|-
|colspan="10" align=center style="background:#dcdcdc;"|<small>[http://www.ptkonline.com/web/site/al/pk_sherbimet/15/KodetPostare.pdf Ref: [[PTK]]]</small>'''
|}
{{Kosova}}
[[Category:Gjakovë| ]][[Category:Kosovë|R]]
 
<!--interwiki-->
 
[[en:District of Đakovica]]
[[it:Đakovica (distretto)]]
1.144

edits

Menyja e lëvizjeve