Ndryshimi mes inspektimeve të "Nursultan"

Jump to navigation Jump to search
84 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
Skeda Astana.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Yann
v (roboti shtoj: ilo:Astana)
v (Skeda Astana.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Yann)
| gjat_g=71 | gjat_m=26 | gjat_s=0 | gjat_dr =E
}}
 
[[Skeda:Astana.jpg|thumb|300px|Astana, Minisria ë Ekonomisë së [[Kazakistani]]t]]
'''Astana''' (në gjuhën kazake : Астана) është kryeqyteti i [[Kazakistani]]t. Është qyteti i dytë më i madh në [[Kazakistani]]n ,popullsia është 600,200 banorë ([[2007]]) dhe ka një sipërfaqe prej 710.2 km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Astanës është Imangali Tasmagambetov.

Menyja e navigimit