Dallime mes rishikimeve të "Bahri Omari"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
== Jeta ==
 
Bahriu lindi në [[1888]] në [[Gjirokastër]], i biri i Iljaz Omarit dhe Rehos.<ref name="shk">Koli Sh., Rrëfimi në gjyq i Bahri Omarit për takimet ilegale me Enver Hoxhën.</ref>. U shkollua në vendlindje dhe më tej në Shkollën Civile e Administratës Mbretërore "Mülkiye-i-Sehahané" në Stamboll për Shkenca Politike-Administrative.<ref>Merlika E., "Mustafa Kruja në historinë shqiptare", OMSCA-1.</ref>. Në moshën 25 vjeçare u emërua prefekt i [[Himara|Himarës]]. Organizoi dhe udhëhoqi çetat patriotike kundër andarteve greke gjatë pushtimit grek të Shqipërisë së jugut gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]].
 
Në vitin 1914 Omari shkoi në [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]], ku ai u bë drejtor i gazetës ''Dielli'' të shoqatës pan-shqiptare Vatra. Në 1919 ai u kthye në Shqipëri dhe mori pjesë dy herë në zgjedhjet parlamentare, në 1921 dhe 1923, duke përfaqësuar partinë e [[Myfit Libohova|Myfit bej Libohovës]]. Në vitin 1924, gjatë qeverisë së [[Fan Noli]]t, ai u zgjodh sekretar i përgjithshëm i Partisë Demokratike Kombëtare dhe kryeredaktor i organit të saj, ''Shekulli''.
7.597

edits

Menyja e lëvizjeve