Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Banovina Zeta"

159 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: pl:Banowina Zety)
No edit summary
[[Skeda:Banovine kj.jpg|thumb|300px|Rrethet "Banovina" të Mbretërisë Jugosllave]]
'''Qarku i Zetës''' ''([[Banovina e Zetës]])'' ishte njësi administrative teritoriale gjatë Mbretërisë Jugosllave . Kryeqender administrative kishte [[Cetinja|Cetinjen]]. Ka përfshirë territorrin e sotëm të Malit të Zi, Dubrovnikun me rrethinë, një pjes të Hercvegovinës,të Sanxhakut, të Kosoves dhe Rrafshin e Dukagjinit.
 
{{his-cung}}