Ndryshimi mes inspektimeve të "21 Gusht"

Jump to navigation Jump to search
252 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(One better photograph)
v
* [[1911]] - Vjidhet piktura ''[[Mona Lisa]]'' nga një punëtor nga muzeu në [[Louvre|Luvër]].
* [[1969]] - Australiani [[Michael Dennis Rohan]] i vë zjarrin xhamisë së shenjtë [[Al-Aksa]]. ''(figura 1)''
* [[1991]] - [[LatviaLetonia]] shpall pavarësi të plotë pas okupimitpavarësnë nga [[Bashkimi Sovjetik]].
* [[2001]] - [[NATO]] vendos që të dërgojë forca paqësore në ish republikën jugosllave të[[Maqedonia|Maqedonisë]].
* [[2012]]-Une e Lila po hajme dardha..............
 
== Lindje ==
* [[1937]] - [[Luka Bebiq]], politikan kroat,
* [[1954]] - [[Zhelko Vidakoviq]], hendbollist kroat.
* [[1986]] - [[Usain Bolt]], atlet xhamaikan
* [[1988]] - [[Robert Lewandowski]], futbollist polak
 
== Vdekje ==
 
 
* [[1838]] - [[Adalbert von Chamisso]], shkencëtar dhe letrar gjrman (* 1781.)
* [[1906]] - [[Josip Kozarac]] -, letrar kroat (* 1858.)
* [[1940]] - [[Leon Trotsky]], politikan dhe teoricen rus (l. [[1879]])
* [[1947]] - [[Ettore Bugatti]], inxhinier italian, themeluesi i [[Bugatti]]t (l. [[1881]])
* [[1979]] - [[Giuseppe Meazza]], futbollist italian (l. [[1910]])
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[1991]]- Letonia shpallëshpall pavarësinë.
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->

Menyja e navigimit