Dallime mes rishikimeve të "Celuloza"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 61 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q80294 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
[[Skeda:Cellulose-3D-balls.png|thumbparapamje|right|300px|Struktura 3D se celulozës,me katër [[molekula]] të glukozës]]
'''Celuloza''' është një [[Karbohidratet|karbohidrat]] kompleks, përbërësi kryesor i mureve të qelisë së bimëve dhe rrjedhimisht përbërësi kryesor i shumë fabrikuesve të produkteve të fijeve, si [[letra]], dërrasa, pambuku dhe pëlhura. Bimët tradicionale perëndimore për prodhimin e celulozës ishin pambuku dhe lini. [[Drurët|Druri]] ka qenë burim kryesor i bërjes së fijeve të letrës që nga viti [[1850]].
 

Menyja e lëvizjeve