Dallime mes rishikimeve të "Columbia (South Carolina)"

Jump to navigation Jump to search
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
No edit summary
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
| gjat_g=81 | gjat_m=02 | gjat_s=39 | gjat_dr =W
}}
[[Figura:SCMap-doton-Columbia.png|thumbparapamje|275px|Vendodhja e Kolumbias në Karolinën e Jugut]]
'''Columbia''' (shqiptohet Kol'umbia) është kryeqytet dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të [[South Carolina|Karolinës së Jugut]]. Popullsia e qytetit në vitin 2008 ishte 127.029 banorë. Columbia është qendra Rrethit Riçland, por një pjesë e qytetit zgjerohet në Rrethin e Leksingtonit. Qyteti është qendra e një zone metropolitane prej 728.063 banorësh. Emri i qytetit vjen nga një sinonim poetik për Amerikën, që rrjedh nga emri i [[Kristofor Kolombi]]t.
 

Menyja e lëvizjeve