Ndryshimi mes inspektimeve të "Cruzeiro Esporte Clube"

Jump to navigation Jump to search
v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
v (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q188277 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
 
== Historia ==
Klubi filloi më [[2 Janarjanar]] [[1921]] nën emrin Società Sportiva Italia palestra si një klub sportiv për emigrantët italiane, bazuar në Belo Horizonte. Palestra fjalë (παλαίστρα greke palaistra, mundje e shkollës) e përshkruan në gjuhën italiane një gjimnaz. Ngjyrat e parë klubit ishin ngjyrat e flamurit italian : jeshile, e kuqe dhe të bardhë. Ekipi luajti në përputhje me rrethanat në këmisha jeshile, pantallona të shkurtra çorape të bardha dhe të kuqe. Nga 1925 e anëtarësimit nuk u hap për-burra italiane, dhe klubi u quajt në BMEMP Italia Sportiva palestra.
 
Për shkak të Brazilit e hyrjes në luftë në janar 1942 përdorimin e koncepteve të vendeve armiqësore ishte e ndaluar, dhe klubi duhet të ndryshojë emrin e tij. Nga 30 Emërohet në janar, klubi ishte fillimisht palestra Mineiro. Javës së parë të tetorit, klubi ndryshoi emrin e saj si një afat të shkurtër Ypiranga para anëtarëve në fund ranë dakord për të Cruzeiro Esporte Clube ("Sport klubit Cruzeiro"). Cruzeiro referohet Kryqin e Jugut ("Cruzeiro do Sul"), të përmbajë një plejadë në flamurin brazilian, dhe është një simbol i vendit. Blue dhe Bardhë u bë ngjyra e ri klubit.
Ajo është e vendosur në Pampulhas qarkut në jug të Belo Horizonte dhe përdoret edhe nga klubet dhe Amerika Mineiro Atletico Mineiro. Mineirão ishte shpesh një vend për ndeshjet ndërkombëtare të ekipit kombëtar brazilian.
 
Në 5 Shtatorshtator 1965 u hap stadiumit ka një pjesëmarrje rekord prej 130.000 ishte vendosur 1997 Që atëherë, ka kapacitet të reduktuar, megjithatë, për arsye sigurie.
 
Mineirão ishte projektuar nga arkitekti i vogël Eduardo Guimarães Mendes dhe Caspar Garreton. Ndërtimi filloi në vitin 1963 për hapjen e 1965 rreth 5.000 njerëz janë të përfshirë në ndërtimin e stadiumit.

Menyja e navigimit