Dallime mes rishikimeve të "Angjelina Araniti"

Jump to navigation Jump to search
88 bytes removed ,  8 vjet më parë
Me ndihmat që dërgoi Vasili III, Angjelina ndërtoi [[manastiri i Krushedolit|manastirin e Krushedolit]] dhe disa manastire të tjerë. Besohet se ndërtimi i këtij mmanastiri filloi në vitin 1509. Më vonë Angjelina u bë murgeshë në [[manastiri i Krushedolit|manastirin e Krushedolit]], në malin [[Frushka Gora]], [[Syrmia]], ku edhe vdiq në fillim të [[shekulli VI|shek. XVI]].<ref name=Elsie/> Eshtrat e saj ruajtën në këtë manastir. Më 1716, kur turqit u vunë zjarrin këtyre kishave dhe manastireve, murgeshat arritën ta shpëtojnë vetëm një pjesë të eshtrave të Shën-Angjelinës, dorën e majtë, që sot e kësaj dite ruhet në kivotin e kishës së Manastirit të Krushedoll-it.<ref name="pirroprifti" />
 
Ajo nderohet si shenjtore nga [[Kisha ortodokse serbe]] me emrin ''Shën Angjelina e Serbisë'' dhe dita e saj festohet më [[30 korrik]] nga serbët dhe më [[10 dhjetor]] nga [[Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë|Kisha ortodokse shqiptare]].<ref name=Elsie/><ref name=Antiochian/> Ajo shkroi një [[hagiografi]] të njohur si Hagiografia e Nënë Angjelinës ({{lang-sr|Житије мајке Ангелине}}).
 
==Mirënjohje==

Menyja e lëvizjeve