Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Lituanisë"

Jump to navigation Jump to search
v
Reverted to revision 1321667 by Addbot on 2013-04-04T15:07:00Z
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
v (Reverted to revision 1321667 by Addbot on 2013-04-04T15:07:00Z)
[[Skeda:Flag of Lithuania.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Lituanisë]]
[[Skeda:Flag of Lithuanian SSR.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Lituanisë Sovjetike]]
'''Flamuri i [[Lituania|Lituanisë]]''' është një trengjyrësh horizontal me ngjyrë të verdhë, të gjelbër dhe të kuqe. Flamuri u adoptua më [[20 marsMars]] [[1989]], pothuajse dy vjet pas ri-themelimit të pavarsië nga [[Bashkimi Sovjetik]]. Para ri-adoptimit, flamuri ishte përdorur nga viti [[1918]] deri më [[1940]], kur [[Lituania]] u okupua dhe u aneksua nga [[Bashkimi Sovjetik]]. Ky flamur kishte ngjyra më të çelta. Pas një okupimi nga [[Gjermania Naziste]] (1941–1945), nga viti [[1945]] deri më [[1989]], Flamuri Sovjetik i Lituanisë përbëhej nga një [[Flamuri Sovjetik|flamur sovjetik]] i kuq me emrin e republikës, pastaj u ndërua me flamurin e kuq me vija të bardha dhe të gjelbra në pjesën e poshtme. Ndryshimi i fundit tek flamuri i tanishëm ndodhi më [[2004]] kur proporcionet e flamurit u ndërruan nga 1:2 tek 3:5.
 
== Shih dhe këtë ==

Menyja e lëvizjeve