Dallime mes rishikimeve të "Çellapeku"

Jump to navigation Jump to search
26 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Qallapeku)
 
Njëri'''Qallapeku''' është njëri nder fshatrat me te vogël. është edhe Qallapeku.Mijëra vjet më par ne Qallapek kankanë jetuar ashkalit, ata kankanë jetuar me qindra vjet këtu derisa kanë ardhur disa shqipëtarshqiptar dhe i dëbuan dhe ata ndërtuan shtëpi dhe jetuan aty, pastaj pas disa vjetësh kan kanë ardhur edhe disa familje te tjera dhe që edhe sot jetojnjetojnë ketukëtu. Qallapeku eshteështë nga komuna e Lipjanit. Kur kankanë qenë ashkalit ketukëtu ata kankanë bërë shpesh festime dhe një njeri ka qenë muzikant dhe eshteështë quajtur peku ai i bjerte tumpanit dhe te tjerët i thoshin qalla peki, qalla do te thot ne gjuhen e tyre bjeri (bjeri peki)Dhe dhe kështu u emërua QALLAPEKQallapek.

Menyja e lëvizjeve