Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Piu III"

6 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Automated text replacement (-{{{emri}}} +{{PAGENAME}}))
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Kartela Papë
| emri = Papa Piu III
| figura = [[FileSkeda:Pius III, Nordisk familjebok.png|250px|Pio III]]
| legjenda =
| titulli = papa i 215 i Kishës Katolike
| nëntitulli =
| stema = [[FileSkeda:C o a Pio II.svg|100px]]
| zgjedhja = [[22 shtator]] [[1503]]
| shugurimi peshkopal = [[8 tetor]] [[1503]]
| firma =
}}
'''Papa Piu III''' (Francesco Nanni Todeschini Piccolomini l. [[29 maj]] [[1439]], [[Sarteano]] - v. [[18 tetor]] [[1503]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 215 i Kishës Katolike]]. <ref name="EdP">* {{en}} {{PAGENAME}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[22 shtator]] [[1503]] dhe deri më [[18 tetor]] [[1503]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Aleksandri VI]], ndërsa pasardhësi [[papa Juli II]].
 
== Shiko edhe ==
* [[Lista e papëve]]
* [[Vatikani]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{commonscat| Pius III }}
* {{en}} [http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2013/feb/13/popes-full-list Lista e të gjithë papëve] nga gazeta Guardian.
 
== Referenca ==
<references/>