Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

Jump to navigation Jump to search
470 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Në krahinën e Palermës gjenden nga më shumë se pesëqind vjet [[arbëreshët]]: më afër është [[Hora e Arbëreshëvet]], qyteti më i madh dhe i populluar shqiptar në Itali, larg 5 kilometra nga kjo ndodhet [[Sëndastina]], kolonia e Horës së Arbëreshëvet, dhe pastaj më shumë në brendësi [[Kundisa]], katundi i [[Nikolla Keta|Nikollës Keta]]. Në krahinën e Palermës dy vende e tjera ishin shqiptar. Deri në Luftën e Dytë Botërore, para një bombë e shkatërroi, Palerma ka pasur Seminarin shqiptar i arbëreshëve të Sicilisë, themeluar nga i madhi [[Gjergji Guxeta|At Gjergji Guxeta]], një shkollë prestigjioze ku studiuan intelektualët më të shquar arbëreshë (për shembull [[Nikolla Keta]], [[Dhimitër Kamarda]], [[Zef Skiroi]], etj.). Shqiptarët në Palermo kanë kishën e tyre, [[Kisha e Shën Kollit e Arbëreshëve]] në Martorana, ku është mesha në gjuhën greke dhe shqipe në ritin [[Kisha Bizantine Arbëreshe|bizantin-ortodoks]]. Palermo është vendi ku është arratisur shkrimtari i njohur shqiptar [[Petro Marko]].
{{Wide image|Panoramica Cattedrale di Palermo.jpg|400px|Një pamje panoramike e Katedrales së Palermos}}
 
== Demografia ==
[[Skeda:Panoramica Cattedrale di Palermo-Martorana-bjs.jpg||thumb|left|KatedraljaKisha e Shën Kollit e Arbëreshëve, kisha shqiptare e Palermos]]
[[Skeda:Lapide marmorea S Nicolò dei Greci.jpg|thumb|left|Kisha e Shën Kollit e Arbëreshëve, pllakë mermeri në kujtim të Skënderbeut]]
=== Pakicat etnike dhe të huaja ===
Në 31 dhjetor, 2010 në BariPalermo jetonin 820.881252 banorë të huaj, e barabartë kjo me 2.77064 për qind të popullsisë së qytetit. Bashkësitë më të mëdha janë:
 
* [[Skeda:Flag of Albania.svg|25px|Shqipëria]] shqiptarë: 6.487
* [[Skeda:Flag of Sri Lanka.svg|25px|Sri Lanka]] Sri Lankët: 3.512
* [[Skeda:Flag of Romania.svg|25px|Romania]] Rumenë: 2.237
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Arbëreshët]]
* [[Sicilia]]
 
{{Commons|Palermo}}

Menyja e lëvizjeve