Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Flora Brovina"

36 bytes removed ,  9 vjet më parë
Reverted 1 edit by 80.78.79.154 (talk). (TW)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
(Reverted 1 edit by 80.78.79.154 (talk). (TW))
[[Skeda:Flora Brovina.jpg|thumb|300px]]
Flora Brovina (e lindur më 30 shtator 1949) është një poete shqiptar kosovare, pediatre dhe aktiviset e të drejtave te grave. Ajo ka lindur në Skenderaj në Luginën e Drenicës së Kosovës, dhe u rrit në Prishtinë, ku ajo shkoi në Fakultetin e Mjekesise dhe filloi të studionte mjekësi. Pas mbarimit të studimeve universitare të saj në Zagreb, ku ajo u specializua në pediatri, ajo u kthye në Kosovë dhe punoi për një kohë si gazetare për gjuhën shqipe ne gazetën ditore Rilindja. Shpejt pas kësaj, ajo u kthye në profesionin e kujdesit shëndetësor dhe ka punuar për shumë vite në repartin e Pediatrisë së Spitalit të Përgjithshëm në Prishtinë.
Flora Brovina u lind më 30 shtator 1949 në Skenderaj. Studimet në Fakultetin e Mjekësisë i mbaroi po në Prishtinë. Ka botuar disa vëllime me poezi: ”Vërma emrin tim” (1973), “Bimë e zë” (1979), “Luleborë” (1988), “Mat e çmat” (1995) dhe “Thirrje e Kosovë” (1999, në kohën kur ajo ishte në burgun e Pozharevacit në Serbi). Në vitin 1999, në një kohë kur fati i Flora Brovinës pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori Çmimin Tucholsky për vitin 1999 ’in absentia’ nga PEN Klubi Suedez.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
46

edits