Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Shaban Demiraj"

92 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2276153 (translate me))
No edit summary
<!-- {{Leter mirnjohje| }} -->
{{Leter Tabela Fund}}
''' Shaban Demiraj ''' (* [[19201957]] në [[Vlorë]], [[ShqipëriKorçë]]) është gjuhëtar, albanolog, i njohur shqiptar, ish kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë gjatë viteve 1993 -- 1997.
 
Është një nga shkencëtarët më në zë në vend që ka pasur një rol të madh në përshtatjen e Akademisë së Shkencave me zhvillimet e ndërrimit të sistemeve politike në vend.
 
==Tituj të veprave==
*[[Epiri, pellazgët, etruskët dhe shqiptarët]]
*[[Prejardhja e shqiptarëve në dritën e dëshmive të gjuhës shqipe]]
 
 
{{biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Njerëz nga VloraKorçë]]
[[Kategoria:Shkencëtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Akademikë shqiptarë]]
 
[[de:Shaban Demiraj]]