Ndryshimi mes inspektimeve të "Andrés Iniesta"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Versioni më 12 qershor 2012 02:06 nga MerlIwBot)
Numri i tij në klub ishte 24, mirpo pas largimit të [[Ludovic Giulys]] për në [[AS Roma]] ai tani bart numrin 8.
Më [[17 maj]] të vitit [[2006]] ishte pjesë e ekipit kur FC Barcelona fitoi në finalen e [[UEFA Liga e Kampionëve|Ligën e Kampionëve]].
Që Në Moshën 12 VjeqareVjecare ai filloi te lidhej per mundesi kalimi ne klube te ndryshme te spanjes pasi kishte Paraqitje te shkelqyeshme per [Fuentealbilla][Albacete]. Gjithashtu Andres Ishte i Lidhur Edhe Per Nje Kalim Te Mundshem Tek Akademia e Madrileneve Por Ne Momentet e Fundit Akademia e [[Real MadriditMadrid CF]] Nderpreu Marreveshjet Per Kalimin e Andres Inestes Te Madrilenet.Pasi Prinderit e Tije Levizen Nga FuenteAlbilla Per Ne Qytetin e Barcelones Andres U Inkuadrua Ne Akademine e Blaugranasve Te Chuajtur La Masia[Fc Barcelona].Ne Fillim Inesta Luajti Si Mesfushor Defansif Por Trajneret Duke Pare Aftesite e Tija Sulmuese e Inkuadruan Ate Ne Kuadrin e Mesfushes Ofensife.Ne Vitin 1999 Ai Ishte Kapiten i Skuadres Barcelona U-15 Dhe Shenoi Golin Vendimtar Per Te Fituar [Nike Premier Cup 1999].
Kapiteni i Skuadres Se Pare Te Barcelones Ate Kohe Josep Guardiola Sot Tranjer i Fc Barcelona i Kishte Dhene Nje Autograf Andresit Pasi Ai e Kishte Idol[Idhull] Pep Guardiolen.Ne Vitin 2009 Kur Guardiola Morri Postin e Trajnerit Te Barcelona Me Iniesten Mesfushor Te Majte Ofansif Dhe Me Xavin Po Ashtu Mesfushor Ofansif Ne Te Djathte Ata Luanin Si Nje 2-she Shkaterruese e Frikkshme.
Më 29 Tetor 2002 Luis Van Gaal Ate Bote Trajner i Blaugranasve Sot i Bajernit Te Mynihut Inkuadroi Ne Loje Andresin Per Te Debutuar Ne Ligen e Kampioneve Kunder Club Bruge.Ne Vitin 2008 Pas Largimit Te Ronaldinhos Te Ac Milan Ai Fitoi Nje Vend Me Te Sigurte Tek 11-eshja Katalunase.Po Ate Sezon Andres Iniesta Fiton Ligen e Kampioneve Kunder Skuadres Angleze Manchester United.Per Mberritjen e Barcelones Ne Finale Me Meritori Ishte Pikerisht Andres Iniesta Pasi Shenoi Golin Vendimtar Ne Minuten e 93' Ne Gjysme Finalen e Liges Se Kampioneve.
 
'''== Kombetarja Spanjolle [2008]'''==
Nder Paraqitjet Me Te Mira Te Iniestes Ishte Me Kombetaren Spanjolle Ne Kuader Te Kampeonatin Evropian 2008 i mbajtur Ne Zvicceer Dhe Austri.Sa i perket Fazes Se Grupeve Ai lujti Vetem 2 Ndeshje Si Pasoje e Dhimbjes Se Barkut Nga Nje Virus.
Kunder Rusise Ai Asistoi Per Golin e David Villes Ne Minutat e Fundit Te Lojes.
Per Kombetaren Spanjolle Andresi Ka Luajtur 54 Ndeshje Dhe Ka Realizuar 9 Gola Che Nga Viti 2006.
 
'''===Kupa e Botes [2010]'''===
Spanja Eshte Kampion Bote Dhe Evrope Per Momentin Dhe Eshte Ne vend Te Pare Te Ranglistes Boterore Te Shteteve Duke Lene Pas Brasilin Dhe Holanden.
Iniesta Shenoi Dy Gola.Goli i Pare Ishte Kunder Kilit Dhe Goli i Dyte Ishte Kunder Hoolandes Ne Finalen e Kampionatit Boteror.
Andresi Shenooi Golin Vendimtar Ne Minutern e 113' Duke Shpallur Kampion Bote Kombetaren Spanjolle.
'''===Jeta Personale'''===
Ne Vitin 20008 Andres Inesta Martohet Me Anna Ortiz Dhe Ne Vitin 2010 Ai Konfirmoi Se Pritet Te Jete Baba
 

Menyja e navigimit