Ndryshimi mes inspektimeve të "Nursultan"

Jump to navigation Jump to search
28 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
== Emri ==
Fjala ''Astana'' në gjuhen kazake do të thotë [[kryeqyteti|kryeqytet]]. Në [[gjuha kazake|gjuhën kazake]] dhe në [[gjuha ruse|gjuhën ruse]] lexohet As-ta-'''na''', në gjuha të tjera lexohet As-'''ta'''-na. Astana po ashtu thuhet dhe "[[Manhattan]]i në step".
 
== Si kryeqyteti i ri i Kazakistanit ==
== Arkitektura ==
 
Arkitektura në Astana ka një kualitet dhe një cilësi të lartë. Astana është njeri ose më i bukur (krye)qytet në [[AziAzia|Azin]]n ë mesme. Në Astana kanë punuar në ndërtimtari edhe [[shqiptarët|shqiptarë]] nga [[Kosova]].
 
== Sport ==

Menyja e navigimit