Dallime mes rishikimeve të "Benazir Buto"

Jump to navigation Jump to search
63 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 91 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34413 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Benazir Bhutto.jpg|parapamje|220px|right]]
 
'''Benazir Buto''', ''(sind: بینظیر ڀھٽو ), (urd: بینظیر بھٹو)'', lindi më [[21 Qershor|21 qershor]] të vitit [[1953]] në [[Karaçi]], [[Pakistani|Pakistan]] dhe u vra në një atentat më [[27 Dhjetor|27 dhjetor]] të vitit [[2007]] në [[Ravalpindi]], [[Pakistani|Pakistan]], ishte gruaja e parë në krye të një vendi mysliman post-kolonial.
 
Buto u zgjodh kryeministre e [[Pakistani]]t në vitin [[1988]], por pas 20 muajve me përkrahjen e ushtrisë e shkarkoi kryetari [Gulam Ishak Kan]]. Benazir Buto përsëri u zgjodh në vitin [[1993]], por tri vite pas e shkarkoi kryetari i atëhershëm [[Faruk Legar]].
 
Më [[18 tetor]] të vitit [[2007]] ajo u kthy në [[Pakistani|Pakistan]] pas tetë viteve azil politik. Menjëherë ditën e nesërme në [[Karaçi]] në mitingun e organizuar me rasin e kthimit të saj në vend ishin vendosur dy bomba të cilat shkaktuan vdekjen e qindra njerzve. Benazir Buto nuk ishte lënduar. Ndërsa më [[27 Dhjetor|27 dhjetor]] të po të njëjtit vit ishte kryer atentati i dytë, në tubimin në [[Ravalpindi]] ku kësaj here atentatori arriti ta qëllojë për vdekje. Vdiq të njëjtën ditë në spital, në Ravalpindi.
 
[[Kategoria:Politikanë pakistanezë]]

Menyja e lëvizjeve