Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Otonetës"

Jump to navigation Jump to search
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3302743 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
|partof=[[Luftërat shqiptaro-osmane]]
|date=27 shtator, 1446
|place= Otonetë, [[Dibër|Dibra]] e sipërme, [[Shqipëria|Shqipëri]]
|result=Fitojnë shqiptarët
|combatant1=[[Skeda:Coa Kastrioti Family.svg|40px]] [[Besëlidhja e Lezhës|Lidhja e Lezhës]]
|combatant2=[[Skeda:Flag of the Ottoman Sultanate (1299-1453).svg|40px]] [[Perandoria Osmane]]
|commander1=[[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skanderbeg]]
|commander2=Mustafa Pasha
|strength1=5,000
{{Ottoman-Albanian Wars}}
 
'''Beteja e Otonetës''' ndodhi më 27 shtator 1446, në pjesën e sipërme [[DibërDibra|Dibrës]] në [[Shqipëria|Shqipëri]]. Komandanti osman, Mustafa Pasha, u dërgua në Shqipëri, por u kap shpejt dhe u mund nga [[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skënderbeu]]. Kjo ishte një nga fitoret e shumta të fituara nga Skënderbeu.
 
 

Menyja e lëvizjeve