Dallime mes rishikimeve të "Zlatan Ibrahimović"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
| ntupdate = 13:28, 7 February 2013 (UTC)
}}
'''Zlatan IbrahimoviçIbrahimoviq''' (lindur më [[3 tetor]] të vitit [[1981]]) në [http://en.wikipedia.org/wiki/Malm%C3%B6 Malmö], [[Suedi]], është [[futbollist]] suedez me prejardhje [http://sq.wikipedia.org/wiki/B_dhe_H Boshnjake] dhe [http://sq.wikipedia.org/wiki/Kroacia Kroate] . Momentalisht luan në [[Franca|France]], në klubin Paris Saint-Germain FC.
 
Zlatan IbrahimoviçIbrahimoviq njihet njeri nder sulmuesit me te rrezikshem ne Europe dhe me gjer gjerë. Karrieren e filloi ne Suedi te ekipi Malmo ku pastaj u transferua te Ajaxi i Amsterdamit ku shenoi disa gola te bukur para se te kalonte te gjiganti italian Juventus]] . Pas problemeve ne Itali dhe skandaleve qe u krijuan , erdhi puna qe [[Juventus FC]] te binte ne [[Serie B]] dhe ku pastaj IbrahimovicIbrahimoviq u transferua ne [[F.C. Internazionale Milano|FC Inter]] ku dhe korri suksese te medha . Ne ververën te vitit te kaluar ai u transferua te [[FC Barcelona]] ku deshtoise ta tregontetregoi veten dhe pastaj u rikthye te rivali i ish ekipit te tij , Inter , pra ne AC Milan . Te AC Milan ne sezonin e pareparë ne 29 ndeshje shenoi 14 gola duke ndihmuar ekipin e [[AC Milan]] te fitonte kampionatin ne sezonin 2010-2011. Ne sezonin tjeter Ibrahimoviç beribëri nje sezonraqitjepa akoma me te mire se vitin e shkuar. Ai fitoi SuperKupen e Italise kunder [[F.C. Internazionale Milano|FC Inter]] me rezultatin 2-1 ku Ibrahimoviç shenoi golin e barazimit. Ne kampionat shenoi plot 29 gola duke u shpallur golashenuesi me i mire i [[Serie A]] duke lene mbrapa [[Diego Milito]] me 24 gola. Ne Merkaton e veres Zlatan IbrahimoviçIbrahimoviq dhe [[Thiago Emiliano da Silva|Thiago Silva]] u transferuan te klubi Paris Saint Germain. Per Ibren PSG pagoi plot 20M. Euro kurse per [[Thiago Emiliano da Silva|Thiago Silven]] PSG pagoi plot 4220 Milion Euro.
 
 

Menyja e lëvizjeve