Ndryshimi mes inspektimeve të "Jerevani"

Jump to navigation Jump to search
1.290 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
}}
 
 
 
{{Infobox settlement
|official_name = Yerevan
|native_name= Երեւան
|native_name_lang = hy
|image_skyline = Yerevan coll. 2012.jpg
|image_caption= Yerevan City landmarks
<br />Yerevan skyline with [[Mount Ararat]]<br />[[Yerevan Opera Theater]]&nbsp;• [[Northern Avenue (Yerevan)|the Northern Avenue]]<br />[[Saint Sarkis Cathedral, Yerevan|Saint Sarkis Cathedral]]&nbsp;• [[Yerevan Cascade]]&nbsp;• [[Mother Armenia]]<br />[[Republic Square (Yerevan)|the Republic Square]]
|imagesize = 275px
|image_flag = Yerevan flag.gif
|image_seal = Yerevan seal.png
|mapsize = 150px
|pushpin_map = Armenia
|map_caption = Location of Yerevan in Armenia
|coordinates_region = AM
|subdivision_type = Country
|subdivision_name = {{Flagu|Armenia}}
|established_title = Established
|established_date = 782 BC
|founder=[[Argishti I]]
| established_title1 = City status
| established_date1 = October 1, 1879<ref>{{hy icon}} {{cite web | url = http://www.hhpress.am/?sub=hodv&hodv=20110921_35&flag=am | title = Շնորհավո՛ր տոնդ, Երեւան դարձած իմ Էրեբունի | last1 = ՍԱՐՈՒԽԱՆՅԱՆ | first1 = Պետրոս | date = 21 September 2011 | publisher = «Հայաստանի Հանրապետություն» | accessdate =19 July 2012}}</ref>
}}
 
 
'''Jerevani''' është qyteti më i madh dhe kryeqyteti i [[Armenia|Armenisë]]. Ai është qendra kryesore ekonomike e vendit dhe është shpallur Kryeqytet në 1918. Gjatë sundimit Sovjetik ai u kthye në një qytet tipik me arkitekturë sovjetike.Ai iu nënshtrua një rikonstruktimi gjatë viteve 2000 dhe u shtuan ndërtesat me arkitekture moderne. Popullsia është gati sa 1/3 e popullsisë së Armenisë.
338

edits

Menyja e navigimit