Ndryshimi mes inspektimeve të "Krishterimi në Shqipëri"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:ALB 20070713 img 1247.jpg|thumb|right|260px|Katedrali i Shën Palit në Tiranë]]
Kisha Katolike në Shqipëri është pjesë e Kishës Katolike në mbarë botën, nën udhëheqjen shpirtërore të Papës dhe Curise në Romë. Sipas numrat e dhënë nga ana e qeverisë në vitin 2010 deklarohet se rreth 17% të popullatës është fetar katolik,<ref name="Albanian Government"/> Megjithatë në regjistrimin e vitit 2011 përqindja e katolikëve ishte 10.03%. <ref name="Albanian census 2011"/>. Ka pesë dioqeza në vend, duke përfshirë dy Arqidioqeza dhe një administratë Apostolike që mbulon Shqipërinë jugore.
 
== Krishterimi Protestant në Shqipëri ==
Protestantët në Shqipëri, qëndrojnë në rreth 8000 <ref name="Christianity Today">{{cite web| url=http://www.ctlibrary.com/ct/1998/july13/8t819c.html| title=First Protestant Church Dedicated| publisher=Christianity Today Library}}</ref>, ndërsa 189 shoqata të ndryshme protestante, duke përfshirë Aleancën Ungjillore Shqiptare, ekzistojnë në Shqipëri.<ref name="US Dept of State">{{cite web |url=http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2007/90160.htm |title=International Religious Freedom Report 2007: Albania|publisher=www.state.gov |work=US Dept. of State/Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor |date=2006-09-15 |accessdate=2010-05-13}}</ref>.
 
 
== Burim i të Dhënave ==
338

edits

Menyja e navigimit