Ndryshimi mes inspektimeve të "Holanda"

Jump to navigation Jump to search
363 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 223 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q55 (translate me))
{{Kutia Shtet
{{ShtetPrototip
| EMRIISHTETITEMRI NË SHQIP = KoninkrijkMbretëria dere NederlandenHolandës
| EMRI NË SHQIP GJUHËN VENDASE = MbretëriaKoninkrijk eder HolandësNederlanden
| EMRIISHQUAJTUREMRI: RASA DHANORE = Holandës
| SKEDA_FLAMURIFIGURA: FLAMURI = Flag of the Netherlands.svg
| SKEDA_EMBLEMAFIGURA: EMBLEMA = Coat of arms of the Netherlands.svg
| SKEDA_EMBLEMA_MADHESIAFIGURA: MADHËSIA E EMBLEMËS = 90px
| SKEDA_HARTAFIGURA: HARTA = EU-Netherlands.svg
| FIGURA: GJERËSIA E HARTËS = 280x280px
| SKEDA_HARTA_GJERESI = 250x250px
| MOTO_KOMBETARE = Je Maintiendrai
| KRYEQYTETI = [[Amsterdami]] <small>(njëkohësisht edhe qyteti më i madh)</small>
| HIMNI_KOMBETARE =
| QYTETI MË I MADH =
| HIMNI_KOMBETARE_KENGA = .ogg
| KRYEQYTETIGJUHA ZYRTARE = [[AmsterdamiGjuha holandeze|holandishtja]]
| QEVERIA = Demokraci Parlamentare nën Monarki Kushtetuese
| KRYEQYTETI_LOCACIONI =
| GJUHAZYRTARE UDHËHEQËSI 1: TITULLI = [[Gjuha holandeze|holandishtjaMbreti]]
| QEVERIA UDHËHEQËSI 1: EMRI = Republikë Parlamentare[[Willem-Alexander]]
| KRYEMINISTRI UDHËHEQËSI 2: TITULLI = [[Kryeministri]]
| KRYETARIUDHËHEQËSI 2: EMRI = [[Mark = KryeatrëRutte]]
| PAVARËSIA =
| EMRIIKRYEMINISTRIT = Mbretresha Beatriks
| EMRIIKRYETARITFESTA KOMBËTARE = [[Mark Rutte]] =
| DITAEPAVARESISESIPËRFAQJA = 41 528
| SIPERFAQJASIPËRFAQJA: VENDI = 41,528
| SIPERFAQJA_VENDISIPËRFAQJA: UJË = 18,41
| SIPERFAQJA_UJEKUFIRI = %
| KUFIAZEE = km
| ZEEPOPULLSIA = 16 km²587 551
| POPULLSIA: VENDI = 16,587,551
| POPULLSIA_DENDESIAPOPULLSIA: DENDËSIA = 397.,2
| POPULLSIA_VENDIPOPULLSIA: VITI = 2013
| VALUTA = [[Euro]]
| ORARZONA KOHORE = [[UTC+1]]
| CCTLD ZONA KOHORE: VERA = [[UTC+2]]
| KODI_TELEFONIKKODI I INTERNETIT = .nl
| PREFIKSI_RADIOFONIKPREFIKSI TELEFONIK = +31
| KODI_ISO PREFIKSI_RADIOFONIK =
| KODI ISO = NL
}}
'''Holanda''' (ose ''Hollanda''/''Hollandia'', emri i plotë ''Mbretëria e Holandës'' ose ''Mbretëria e Hollandës''/''Mbretëria e Hollandisë'', më saktë '''Vendet e Ulëta''', emri i plotë ''Mbretëria e Vendeve të Ulëta''; [[Gjuha holandeze|holandisht]] ''Nederland'', emri i plotë ''Koninkrijk der Nederlanden'') është shtet parlamentar nën mbretërinë konstitucionale dhe ndodhet në pjesën perëndimore të [[Evropë]]s me disa ishuj në Karaibe. Hollanda laget nga [[Deti i Veriut]] në veri dhe perëndim dhe kufizohet me [[Belgjikë]]n në jug dhe [[Gjermani]]në në lindje. Kryeqytet i vendit është [[Amsterdami]] dhe selia e qeverisë është në [[Haga|Hagë]].
 
{{Kryesor|Demografia e Holandës}}
Me 484 banorbanorë për kilometëkilometër katrorë, Holanda është një ndër shtetet me dendësisdendësinë më të madhe në botë,(krahas: [[Kina|Kinës]] 135, [[Monako]]s 16.923, [[Namibia]] 2,4) <ref>''Der Fischer Ëeltalmanach 2006. Zahlen, Daten, Fakten''. Fischer Taschenbuch Verlag, Frankfurt am Main 2005, ISBN 3-596-72006-0; S. 334,117,126,321,325</ref>.Në qershor të vitit 2006.numri i banorëve të Holandës ka qenë 16.336.000, e që gjysma e popullsisë jeton në perëndim të vendit.
Sipas statistikave Holandezët janë popull që dallohen për nga gjatësia, me gjatësi mesatare 1.81 m meshkujt, dhe 1.68 m femrat..<ref>{{cite ëeb|url=http://statline.cbs.nl/StatËeb/Table.asp?LYR=G2:0,G3:6&LA=nl&DM=SLNL&PA=03799&D1=242,254,267-270&D2=0-17&STB=G1&HDR=T.

Menyja e navigimit