Ndryshimi mes inspektimeve të "Miçigen"

Jump to navigation Jump to search
1.002 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rejected the last 3 text changes (by 79.141.164.13) and restored revision 1308739 by Addbot)
<!-- Të dhëna kryesore -->
|Nofka = The Great Lakes State
|Moto = ''Si quaeris peninsulam amoenam circumspice'' (''lat.'')
|Kryeqyteti = [[Lansing (Michigan)|Lansing]]
|Qyteti më i madh = [[Detroit]]
<!-- Sipërfaqja -->
|Sipërfaqja = 250.493
|Sipërfaqja renditja = [[Renditja e Shteteve të SHBA-së sipas Sipërfaqes|i 11-ti]]
<!-- Popullsia -->
|Popullsia renditja = i 9-ti
|Faqja Zyrtare = [http://www.michigan.gov/ www.michigan.gov]
}}
'''Michigan''' ''([[sqt.]] '''Miçigen''')'' është një [[Shtetet Federale të Amerikës|Shtet Federal]] i [[ShBASHBA]]-së.
Emri Michigan është forma franceze e fjalës mishigamaa në gjuhën indigjene Ojibwa, që do të thotë "ujë i madh" ose "liqen i madh". Miçigani është shteti i 9-të më i populluar i Shteteve të Bashkuara dhe i 11-ti për nga sipërfaqja. Kryeqyteti i tij është [[Lansing (Michigan)|Lansing]], dhe qyteti më i madh është [[Detroit]]. Miçigan u pranua në SHBA më [[26 janar]], [[1837]], si shteti i 26-të.
 
Miçigani është shteti i vetëm që përbëhet nga dy gadishuj. Gadishulli i Poshtëm, emrin e të cilit Miçigani kishte fillimisht, ka formuën e një dorashke. Gadishulli i Sipërm ndahet nga Gadishulli i Poshtëm nga Ngushtica e Mackinac-ut, një kanal 8km që bashkon liqenin Huron me liqenin Michigan. Të dy gadishujt lidhen nga Ura Mackinac. Gadishulli i Sipërm edhe pse nuk është shumë populluar, është ekonomikisht i rëndësishëm për shkak të statusit të tij si një destinacion turistik si edhe si dhe për sasinë e madhe të burimeve natyrore.
 
== Gjeografia ==
 
Go gjeografia is very funy this is a international music
 
== Demografia ==
 
== Kultura ==
Miçigeni është vendi në të cilin gjenden dy permendorepërmendore të shqiptarëve ajo e [[Nënë Tereza|Nënë Terezës]] dhe [[Skenderbeu|Gjergj Kastriot - Skenderbeut]].
 
Permendorja e Skenderbeut është përurua [[24 shtator]] [[2006]] në prani të disa mijëra vetëve, përfshi kryepeshkopin e Detroit, Kardinalin [[Adam Maida]] dhe presidentin e Shqipërise, [[Alfred Moisiu]].

Menyja e navigimit