Dallime mes rishikimeve të "Karl Marksi"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  7 vjet më parë
(U kthye versioni 1343094 i bërë nga 95.107.177.4 (diskutimet))
 
=== Jeta e Mëvonshme ===
Marksi filloi te varfërohej me kalimin e kohës, dhe ishte i varur nga ndihma financiare që i jepte shoku dhe ortaku, Engels, i cili e ndihmonte me harxhimet e përditshme dhe borxhet e tij. Pas vdekjes së Jenny-t më 1881, Marksi vdiq në Londër më 1883 dhe është i varrosur në Varrezat Highgate, Londër. Mesazhi i gdhendur në gurin e varrit të Marksit - njenjë monument i ndërtuar më 1954 nga Partia Komuniste Britanike - është: "Punëtorë të të gjitha shteteve, bashkohuni". Varri origjinal i Marksit ishte i zbukuruar shumë thjeshtë.
 
== Filozofia Marksiste ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve