Jump to content

Filipi II i Maqedonisë: Dallime mes rishikimesh

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v Reverted to revision 1325937 by Addbot on 2013-04-04T16:52:10Z
vNo edit summary
Rreshti 6:
|caption = <small>Busti i Filipit II i Maqedonisë.</small>
|reign = 359 P.r.l.k – 336 P.r.l.k
|Gjuha_amtare1 = Greqishtilirisht
|Gjuha_amtare1_Emri1 = Φίλιππος
|Paraardhësi = Amyntas IV i Maqedonisë
Rreshti 23:
|Data e lindjes = 382 p.r.l.k
|Vendi i lindjes = Pela, Maqedoni
 
|Data e vdekjes = Tetor, 336 p.r.l.k (46 vjeç)
|Vendi i vdekjes = Aigai, [[Maqedoni]]
Line 31 ⟶ 32:
 
== Jeta ==
Filipi lindi në Pelle kryeqytetin e Maqedonisë. Ai ishte djali i Amyntasit III dhe Euridikes. Në rininë e tij ai u çua në Tebe si peng sepse në atë kohë Teba ishte qytet-shteti më i fuqishëmfuqishem ine Greqisëiliri. Kjo periudhe zgjati 3 vjet (368-365 para Krishtit). Gjatë kohës që ndenje atje ai morri nja edukim ushtarak dhe diplomatik nga Epaminonda. Në 364 para Krishtit ai u rikthye në Maqedoni. Vdekja e vëllezërve të vet Aleksandërit II dhe Perdikas III i kishte hapur rruge për në fron të cilin e morri në 359 para Krishtit.
 
Aftësitë ushtarake te cilat i zotëronte Filipi i sollën atij shume suksese në fillim. Megjithatë atij i duhej te rregullonte një situate e cila ishte përkeqësuan jashtë mase prej disfatës kundër Ilireve ku kishte gjetur vdekjen edhe Perdika III. Paionasit dhe Thraket kishin pushtuar lindjen e vendit ndërsa Athinasit kërcënonin në jug. Duke përdorur diplomacinë si arriti ti largonte Paionasit dhe Thraket ma ane te shumave premtuese që do tu japte. Pas kësaj arriti ta shkatërronte ushtrinë athinase prej 3000 hopliteve (359 P.K). Tashme i lire prej kundërshtareve ai u përpoq te forconte pozitat e tij në vend dhe sidomos ushtrinë. Risia e tij me e rëndësishme ishte te përdorte këmbësorinë te armatosur me sarissa, një shtize jashtëzakonisht e gjate me te cilën u formua "Falanga Maqedonase".
5

edits