Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
19 bytes removed ,  7 vjet më parë
== Etimologjia e emrit ==
''Athina'' (A Then, E thena, Eshte Thene = Mencuria) {{Cn|është emër me origjine pellazgo ilire}} që vjen nga banoret e vjetër të qytetit që ata themeluan. Këtë emër ata ia dedikuan perëndisë Athina e cila në vetvete mbarte dije dhe mençuri. [[Akropolis|Akropoli]] i cili është simboli historik i Athines është i rrethuar nga muri i cili quhet pellazgion. Një mur i njëjte persa i përket mënyrës se ndërtimit është gjetur edhe në veriun e Shqipërisë, në zonën e Tre fushave (Tropojës), dhe kjo tregon gjeografinë e popullsisë pellazgo ilire shume shekuj me pare.
 
== Pak histori ==
 
== Ekonomia ==
Anonymous user

Menyja e navigimit