Ndryshimi mes inspektimeve të "Sadik Digitroni"

Jump to navigation Jump to search
26 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Sadik Digitroni''' është emri me të cilin quhej nga banorët e [[GjakovëGjakova|Gjakovës]]s një person me aftësi llogaritje matematikore të shpejta.
 
Shpejtësia me të cilën Sadik Digitroni bënte llogaritjen (kryesisht mbledhjeje, zbritje) në vitet 1985-1990, jo vetëm në Gjakovë por edhe në Prishtinë i bënte njerëzit të çuditeshin. Ai ishte në gjendje të llogariste më shpejtë se një shitës me "digitron" - llogaritës të zakonshëm në shitoret e asaj kohe. Metoda të cilën Sadik Digitroni përdorte ishte e pakuptueshme për qytetarët. Siç duket Sadiku ka pasur njohuri mbi metoda e vjetra matematikore të cilat për shkak të pamundësisë së vërtetimit shkencorë janë larguar nga plan programet mësimore. Është fjala për metodat me prejardhje nga [[India]] që si duket në trevat shqiptare kanë ardhur gjatë kohës së perandorisë osmane e që me depërtimin e shkollës për shkaqe të pa saktësisë nuk janë përdorur dhe si të tilla kanë mbetur vetëm në memorien individuale të personave.
 
==Shiko dhe këtë==
* [[Matematika indase|Matematika Indase]]
{{cung}}
[[Category:Gjakovë]]

Menyja e navigimit