Ndryshimi mes inspektimeve të "Hiperbola"

Jump to navigation Jump to search
16 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q181036 (translate me))
{{pa referenca|Te dhënat janë marre nga një burim dhe ai burim nuk është cekur.}}
 
'''''Hiperbola''''' vjen nga greqishtja hyperbolé = hedhje përtej, zmadhim i tepruar. kur xherat zmadhohen
 
 
Hiperbola është figurë stilistike, që ndërtohet mbi bazën e zmadhimit jashtë mase deri në tepri të qenieve, sendeve a tipareve te tyre, për të bere përshtypje ose për të theksuar mendimin.
Anonymous user

Menyja e navigimit