Dallime mes rishikimeve të "Gjirafa"

Jump to navigation Jump to search
19 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 121 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q15083 (translate me))
No edit summary
[[Skeda:Giraffe standing.jpg|right|300px]]
'''Xhirafa''' është një gjitar me qafë dhe këmbë shumë të gjata qafa e saj mund të arrije gjatësi deri në 2 m, ajo është një kafshë e urtë. Gjirafa jeton në pyje e lëndina te ngrohta, familja e saj është edhe deveja që jeton në shkretëtire. Ka bythe te medhaja
 
'''Xhirafa''' (''xhirafa camelopardalis'') është një kafshë afrikane thundrake dhe sisor, është kafsha më e lartë në tokë dhe ripërtypësja më e madhe. Ajo është e mbuluar nga arna të mëdha, te parregullta të verdha në kafe të ndara bardhë. Masa për mesatare për një xhirafë mashkull të rritur është 1.200 kg ndërsa masa mesatare për një femër të rritur është 830 kg. Kjo është përafërsisht 4,3 m në 5,2 m e gjatë, edhe pse mashkulli më i lartë i regjistruar ishte gati 6 metra.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve