Ndryshimi mes inspektimeve të "Taxh Mahali"

Jump to navigation Jump to search
412 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 116 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9141 (translate me))
{{për përmirësim}}
 
'''Taxh Mahalli''' njihet si një nga mrekullitë e botës 1630 dhe disa historianë perëndimorë kanë vënë në dukje që arkitektura e tij e bukur asnjëherë nuk është kaluar. Taxhi është monumenti më i bukur i ndërtuar prej Mogulëve, muslimanët e [[India|Indisë]]. Taxh Mahali është ndërtuar tërësisht prej mermeri të bardhë. Arkitektura e tij e bukur i kalon kufijtë e përshkrimit adekuat, veçanërisht gjatë lindjes dhe perëndimit të diellit. Taxhi duket sikur digjet nën dritën e hënës së plotë. Në një mëngjes me mjegull, vizitorët provojnë Taxhin sikur qëndron pezull nëse vrojtohet nëpërmjet lumit Jamuna<ref>[http://www.reocities.com/alcislam/civilizim/index.html Veshtrime ne Civilizimin Islam<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>.
[[Skeda:TajMahal20080211-1.jpg|300px|thumb|Taxh Mahall]]
'''Taxh Mahalli''' njihet si një nga mrekullitë e botës 1630 dhe disa historianë perëndimorë kanë vënë në dukje që arkitektura e tij e bukur asnjëherë nuk është kaluar. Taxhi është monumenti më i bukur i ndërtuar prej Mogulëve, muslimanët e [[India|Indisë]]. Taxh Mahali është ndërtuar tërësisht prej mermeri të bardhë. Arkitektura e tij e bukur i kalon kufijtë e përshkrimit adekuat, veçanërisht gjatë lindjes dhe perëndimit të diellit. Taxhi duket sikur digjet nën dritën e hënës së plotë. Në një mëngjes me mjegull, vizitorët provojnë Taxhin sikur qëndron pezull nëse vrojtohet nëpërmjet lumit Jamuna<ref>[http://www.reocities.com/alcislam/civilizim/index.html Veshtrime ne Civilizimin Islam<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>.
 
== Historia e ndërtimit ==
 
== Forma e arkitektures ==
[[Skeda:Tajplan0.gif|250px|thumb|Plani i Taxh Mahallit]]
Taxhi qëndron në një platformë katrore të ngritur me katër qoshet të këputura duke formuar kështu një oktagon të pabarabartë. Forma e arkitekturës perdor konceptin e ndrthurjes së arabeskave, në të cilën cdo element qëndron mbi veten e vet dhe njëkohësisht ndërthuret me ndërtesen qëndrore. Për ndërtimin e kesaj ndërtese janë përdorur parimet e gjeometrisë vete replikuese dhe një simetrikë e elementeve arkitekturore.
 
== Objektet përcjellëse ==
Mauzoleumi është pjesë e një kompleksi të madhë që përfshin një portë të madhe, një kopësht shumë të bukur, një xhami ne krah të majtë, një dhomë pritjeje në krah të djathtë dhe disa ndërtesa të tjera madhështore. Taxhi ndodhet në skajin më të largët të këtij kompleksi dhe lumi Jamuna gjendet mbrapa kësaj ndërtese. Kopshti i madh përmban katër pishina reflektuese që e ndajnë ate në qendër. Çdonjëra prej këtyre pjesëve është më tej e ndarë në 4 pjesë të tjera dhe përsëri çdonjëra prej këtyre pjesëve është përsëri në 4 pjesë të tjera. Ashtu si Taxhi, edhe elementet e kopshtit shërbejnë si një arabeskë, duke qëndruar mbi veten e tyre dhe gjithashtu duke përberë të gjithë veprën [http://www.reocities.com/alcislam/civilizim/taxh mahal.html].
 
== Burimi i të dhënave ==
{{ref}}
 
[[Kategoria:Arkitekturë]]
Anonymous user

Menyja e navigimit